zakira hekmat

Zakira Hekmat

Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği

Afgan Mülteciler Dayanışma & Yardımlaşma Derneği (Afghan Refugees Solidarity Association (ARSA) Başkanı olan Dr. Zakira Hekmat, Afganistan’da doğup lise öğreniminden sonra Türkiye’ye gelmiş ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesini başarıyla tamamlanmasının ardından da tıp doktoru olarak Kayseri’de çalışmaya başlamıştır.

12 yılı aşkın bir süredir göç ve mülteciler konusunda hak savunuculuğu yapan Dr. Zakira Hekmat, özellikle mültecilerin sorunlarını dile getiren, onların haklarını korumak ve haklara erişimine katkıda bulunacak çalışmalar içinde aktif olarak yer almıştır. Dr. Hekmat, Afgan Mülteciler Dayanışma & Yardımlaşma Derneği’ni kurmuş, böylece özellikle koruma ve uyum alanlarında daha sistematik çalışmalara başlamıştır. Dr. Hekmat, gönüllülük esasında ama profesyonel bir çerçevede yerel halk ve mültecilerin bir arada barışçıl yaşamaları için bir çok sosyal uyum faaliyeti organize etmektedir.

Dr. Hekmat, 2007’de Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Vakfı tarafından verilen “Genç Liderler Ödülü”ne, 2020 yılında ise ABD Merkezli Hasna Örgütü tarafından verilen “Yılın Barış Elçisi” ünvanına layık görülmüştür.