eleftheria pertzinidou

Eleftheria Pertzinidou

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı

Eleftheria Pertzinidou Eylül 2019’dan günümüze Elçi Müsteşar olarak Avrupa Birligi Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.
Türkiye’deki görevinden önce iki yıl boyunca Birinci Müsteşar olarak Avrupa Birligi Meksika Delegasyonu’nun Siyasi İşler Basın ve Bilgilendirme Bölümünün Başkanlığını yürütmüştür.
Öncesinde Avrupa Dış İlişkiler Servisi’nde (EEAS) Avrupa Temsilcisi olarak Siyasi Direktörlük makamını destekleyici rolde üçüncü ülkelerle siyasi ve güvenlik diyaloglarının, G7 toplantılarının, BM Genel Kurulu Üst Düzeyli Haftası, Dış İlişkiler Konseyi ve yılda iki kez yapılan Gymnich Toplantılarının hazırlanmasını da içeren görevlerde bulunmuştur.
Bu görevinden önce EEAS’ta Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Siyasi Görevli olarak dört yıl çalışmıştır. Pertzinidou AB kurumlarına katıldığı 2004 yılından bu yana genişleme ve komşuluk politikası konularında çalışmalar yürütmüştür. Bölgede artan AB genişlemesi döneminde AB’nin Güney Kafkasya Özel Temsilcisi’nin Siyasi Danışmanlığını da yapmıştır. AB’de çalışmaya başlamadan önce Düsseldorf, Almanya’da bulunan Avrupa Medya Enstitüsü’nün İletişim Politikaları Programında proje yöneticisi olarak çalışmıştır.
Selanik, Yunanistan’da hukuk eğitimi alan Pertzinidou, Saarbrücken, Almanya’da bulunan Saarland Üniversitesi’nin Avrupa Enstitüsü’nde Avrupa Hukuku ve Siyaseti alanında yüksek lisans çalışması yapmıştır.
Anadili olan Yunancanın yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca bilen Pertzinidou, çok temel düzeyde Türkçe bilmektedir.