adem arkadas thibert

Adem Arkadaş-Thibert

Etkiniz AB Programı

Adem Arkadaş-Thibert, uluslararası çocuk hakları danışmanı ve savunucusudur. Şu anda Etkiniz AB Programı’nda insan hakları izleme ve savunuculuk uzmanı olarak çalışmaktadır. Öncesinde Türkiye’deki Uluslararası Çocuk Merkezi’nin İnsan Hakları Programı sorumlusu olarak çalışmıştır. Bosna Hersek’te AGİT’te, Türkiye’de BM Mülteci Örgütü (BMMYK) ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nde (SGDD) ve İngiltere’de Child Law Centre’da (Çocuk Hukuk Merkezi) çalışmıştır.

Adem, Çocuk Hakları Uluslararası Ağı (CRIN) yönetim kurulu üyesidir. Çocuk hakları, insan hakları ve mülteci sorunu ile ilgili raporlar yazmış, makaleler yayımlamıştır. Göstergelerle insan hakları izleme ve insan hakları etki değerlendirmelerinde uzmanlaşmıştır.

Adem’in program geliştirme, proje yönetimi, savunuculuk politikaları rehberleri geliştirme, eğitim materyalleri ve insan ve çocuk hakları alanında eğitimler düzenleme alanlarında 24 yıllık deneyimi bulunmaktadır. Adem, London School of Economics’de ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okumuştur. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Nüfusbilim Programı’nda ve Essex Üniversitesi’nde insan haklarının teori ve pratiği üzerine yüksek lisans yapmıştır.